İstanbul genel olarak bakıldığında tercüme sektörünün üstlerinden birisi olarak görünse de, aslında diğer illerimizde oldukça yoğun bir tercüme akışı sağlanmaktadır. Tercüme konusunda başta Ankara, İzmir, Antalya ve kayseri olmak üzere birçok bölgemizde birçok tercüme firması bulunmakta ve bu noktada müşterilerine hizmetler sunmaktadırlar. Bu yazımızda İstanbul dışında ki büyük şehirlerde yer alan tercüme ihtiyaçları konusunu ele almak istiyoruz.

Tercüme konusunda akla gelen ilk ilk Ankara!

İstanbul’un ardından tercüme konusunda akla gelen ilk şehirlerimizden birisi olan Ankara, gerek Türkiye’nin başkenti olması gerekse de sanayi ve dış ilişkilerin yoğunluğu bakımızdan oldukça yoğun bölgelerimizin başında gelmektedir. Her yıl binlerce simultane konferans ve etkinliğin gerçekleştirilmekte olduğu Ankara’da tercüme sektörü oldukça yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Yazılı ve sözlü çevirilerin sürekli olarak bir akış içerinde bulunduğu Ankara’da bulunan firmalar gereken hizmeti sunmakta ve bu nokta da ihtiyaç duyulan çevirilerin büyük bölümde İstanbul merkezli firmalar tarafından karşılanmaktadır. Ankara’da sunulmakta olan tercüme hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız. 

Bir diğer ilimiz ise İzmir!

Limanı ve tarihi mekanları ile her yıl gerek ticari gerekse de turistik faaliyet olarak oldukça yoğun ticari hacme sahip olan İzmir, tercüme açısından bir hayli yoğunluğun gözlendiği illerimiz arasında yer alıyor. İzmir limanından her yıl milyonlarca TL’lik ithalat ve ihracat yapılırken, firmaların dış dünya ile bağlantılarını sağlama görevi ise tercüme bürolarına düşüyor. İzmir’de ki mevcut ticaret ve turizm payı göz önüne alındığında oldukça yoğun olduğu gözlenen çevir sektörü hakkında daha fazla bilgi almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bursa en önemli sanayi şehri

Tercüme konusunda yoğunluk yaşanan illerimizi sıralarken; Bursa’yı unutmak olmazdı diye düşünmekteyiz. Başta tekstil, otomotiv, orman ürünleri sanayi gibi birçok alanda önemli başarılara imza atmış olan şehrimizde tercüme faaliyetleri yoğun bir şekilde gerçekleştirilmeye devam edilmektedir. Mühendislik alanında diğer ülkeler ile bilginin sürekli olarak el değiştirmekte olduğu Bursa’da tercüme faaliyetlerinin oldukça yoğun olarak gerçekleştiğini sizlere söylemeden geçemeyeceğiz. Çeviri konusunda oldukça yoğun bir rekabetin gözlendiği bursa hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Son şehrimiz ise Antalya!

Turizm denildiğinde akla gelen ilk ilimiz olan Antalya’da çeviri faaliyetlerinin son derece yoğun gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Her yıl binlerce konferans, seminer gibi etkinliklere ev sahipliği yapan Antalya’da genel olarak simultane ve ardıl tercümanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Antalya’da ki tercüme sektörü hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Yorum Yapın