Bir dili öğrenmek için iki türlü nedene sahip olabilirsiniz. Birinci neden ülkenin kültür, gelenek, edebiyat ve tarihine dair merak ettikleriniz ya da aksana, dile duyduğunuz sempati olabilir. İkinci neden ise zorunluluklar çerçevesinde oluşur. İş kurmak, çalışan olmak, öğrenci olmak gibi nedenleriniz var ise dil öğrenmek sizin isteğinizin dışında zorunluluktur.
Bu nedenlerden herhangi birine sahipseniz öğrenmek sizin için zor olmayacaktır. Bunların nedenlerin dışında Rusça öğrenmeniz gerektiğini size kanıtlayan maddeleri inceleyelim;

1- Dünyanın En Çok Konuşulan Dilleri Arasında

260 milyon dan fazla insanın konuştuğu dil olan Rusça, en çok konuşulan diller listesinde 8. sıradadır. Ayrıca sadece Rusya’da değil Belarus, Kırgısiztan, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan, Ukrayna, Moldova, Litvanya, Letonya, Ermenistan’ın bazı bölgelerinde Rusça konuşulmaktadır. Rusça aynı zamanda Birleşmiş Milletlerin 6 resmi dilinden biridir.

2- İngilizce Konuşma Oranı Düşük

Rusçayı öğrenmek isteme nedeniniz bir zorunluluksa, bunu daha da pekiştirecek olan bir diğer neden ise Rusya’da İngilizce konuşma dilinin tercih edilmemesidir. Sadece %7’lik orandaki halk İngilizce iletişim kurabiliyor. Slav dili olan Rus dili içerisinde Latin alfabesinde neredeyse hiçbir benzerlik bulunmamaktadır. Bu madde, nedeniniz her ne olursa olsun Rusça birkaç cümle bilmeniz gerektiğinin göstergesidir.

3- Rusya’nın Büyüyen Bölgesel Ve Ekonomik Gücü

Rusya ekonomisinin büyüme oranları Avrupa’dan daha yüksektir ve bu oranlar her geçen gün artmaktadır. Son 20 yılda büyük ticari atılımlar yapan Rusya, doğalgaz kaynakları, çelik üretimi, tahıl üreticiliğinde Avrupa’nın ileri gelen ülkelerinden biri olması Rusya’ya ekonomik anlamda güç sağlamaktadır.

4-  Rus Klasik Edebiyatı

Fyodor Dostoyovski, Leo Tolstoy, Nikolai Gogol, Çehov gibi Rus ruhunun özünü bütünüyle eselerine aktaran dünyaca ünlü yazarlar Rusya denince akla ilk gelen edebiyat başyapıtlarının şaheserleridir. Rus kültürünün büyük bir kısmı edebiyatı ve dili ile keşfedilebilir. Bütün bu yazarların başyapıtlarını orijinal versiyonunda okumayı kim istemez ki?

5- Slav Dillerini Öğrenmek Ne Kadar Zor?

Rusça da dahil olmak üzere bütün Slav dilleri öğrenmeden önce çok karışık ve anlaşılması zor gelebilir. Fakat Rusça öğrenmeye başladıktan sonra bütün Slav dillerini anlayabileceğinizi biliyor muydunuz?
Çoğu kelimeyi ortak kullanıyor ve aynı zamanda kelimelerin farklı olduğu yapılarda dil bilgisi benzer olduğu için kolaylıkla anlayabiliyorsunuz. Kısacası Rusça öğrenerek Doğu Avrupa’da konuşulan Slav dillerini anlayabilirsiniz.
Kızıl Ordu Korosu, Kızıl Meydanı, eksili rakamlardaki soğuğu, geleneksel votkası, anlaşılması güç gibi gelen alfabesi ve eşsiz mimarisi ile Rusya. Dünyanın hemen hemen her yerinde Rusya denince akla gelen ilk maddeler bu saydıklarımdır.
Ayrıca seyahat ve spor merkezi olan Rusya, Geçtiğimiz Dünya Kupasına ev sahipliği yapmıştır. Rusça ve Rus kültürü hakkında yazdığımız bu yazı ilginizi çektiyse Dünya kupası hakkında ilginç gerçekler yazısına da göz atabilirsiniz.
Bu maddeler dışında Rusya’yı az bilinen diğer özellikleriyle tanımak, Rus tarihini, geçmişini ve gelenek, kültürünü öğrenmek için Rusça öğrenerek orijinal metinleri ana dilinde inceleyebilirsiniz

Yorum Yapın