Özgürlükçü piyasa ve web ortamının sınırları ortadan kaldırması tercüme sektörü önemli ölçüde değişmektedir. Günümüzde tercüme işlemleri, kalitenin artması için metinlerin olduğu gibi çevrilmesinden ziyade bir yorumlama çabası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fakat yorumlama çalışmaları her tercüman tarafından başarı ile gerçekleştirilebilecek bir durum değildir. Tercümanın kültür bilgisi, yazım yeteneği, kelime haznesi ve deneyimi bu noktada ön plana çıkmaktadır.

Tercüme sektöründe yorumlamaya en çok ihtiyaç duyulan tür “transcreation”dır. Peki transcreation hakkında ne kadar bilgiye sahipsiz? Transcreation ne demektir? Bu alanda ne tür çalışmalar vardır bunları hiç merak ettiniz mi?

1- Transcreation Nedir?

Transcreation bir metnin ya da projenin belirli bir kültür üzerine daha etkili ve kalıcı bir izlenim bırakması için yapılan çalışmalardır diyebiliriz. Bu noktada yerelleştirme ile karıştırılabilir. Fakat iki çalışma arasında önemli farklılıklar mevcuttur.

Transcreation çalışmaları daha özgürlükçüdür. Metnin orjinaline sadık kalınması birebir tercüme edilmesi işlemlerinin tam zıttıdır. Vermek istenilen mesaj değişmese de metinlerde, görsellerde, sloganlarda renk seçimlerinde önemli değişiklikler yapılmasına izin verilir. Hatta metinlerin yeniden yazılması bile söz konusudur.

2- Transcreation İle Yerelleştirme Arasındaki Farklılıklar

Az önce de bahsettiğimiz gibi bu iki tercüme türü arasında bir benzerlik söz konusudur. Çünkü yerelleştirme de tıpkı transcreation gibi hedef bölgedeki kültür ve dil üzerinden yürütülen organizasyonlardır.

Fakat yerelleştirme çalışmalarında özgürlük ortamı biraz daha kısıtlıdır. Daha çok kelimeler cümleler üzerinden değişiklikler yapılır. Fakat transcreation çalışmalarında kültür farklılıklarını ordan kaldırabilmek için satacağınız ürünün isminden paketin rengine kadar  topyekün bir değişiklik söz konusudur.

3- Transcreation Hizmetleri Neden Önemlidir?

Özellikle pazarlama çalışmalarında potansiyel müşterilerinizi etkilemek için bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Örneğin bir web sitesi yerelleştirmesinde yapılacak işler görsel alt metinlerin tercümesi, anahtar kelime analizleri, meta açıklamaları ve tüm içeriklerin tercümesidir.
Fakat transcreation işlemlerinde kullanılan görseller bile değişmektedir. Örneğin Çin’de faaliyet gösteriyorsunuz ve görsellerde bulunan teknik ekip fotoğrafları dolayısıyla Asya kökenli insanlardan oluşuyor. Siz Avrupa pazarını hedeflediğinizde örneğin İtalyanca tercüme yaptırdınız web sitenizde bulunan teknik ekip görsellerinde o coğrafyada yaşayan insanlara benzeyen görseller kullanmanız gerekecektir.

4- Transcreation Nerelerde Uygulanır?

İstenilen tüm projelerde transcreation hizmetleri alınabilir. Bir web sitesi tercümesinde, afiş, katalog, sosyal medya reklamları, tanıtım yazıları, tv reklamları, cizgi romanlar hatta cizgi diziler bile bu çalışmalar sayesinde kültür adaptasyonu sürecine dahil olabilir.
Transcreation için en dikkat çekici örneklerden biri Amerikan yapımı “The Simpsons” çizgi dizisiydi. Dünyanın önemli bir bölümde yayınlanan bu dizi Arap televizyonlarına girmek istediğinde yapımcılar köklü değişikler yaparak daha fazla izlenmek istediler. Karakterlerin kıyafetlerinden yeme içme alışkanlıklarına kadar birçok öğe Arap kültürüne uygun bir şekilde servis edildi. Bu sayede dizi kısa bir sürede başarı elde etmiş oldu.

5- Yeniden İnşa Olarak Transcreation

Tercüme yerelleştirme ve transcreation üçlüsü içinde en fazla özgürlükçü çalışma alanına sahip olan transcreation hizmetlerine projelerin yeniden inşası olarak bakabiliriz. Bu çalışamları yapacak olan ekiplerde bulunması gereken en önemli iki unsur;
⦁ Yerel kültüre hakimiyet
⦁ Yaratıcılık
Bu iki unsurun yanı sıra sağlam bir ekibe sahip olmalısınız ve müşterilerinizle sürekli irtibat halinde olmalısınız. Çünkü yapılan tüm çalışmalarda doğrudan müşterinizle ilgilidir ve onları temsil ediyorsunuz. Kısacası görüş almak ve sürekli iletişimde kalmak ve rapor göndermek bu noktada oldukça önemli.

Sonuç
Transcreation hakkında detaylı bilgiler sunduk. Yerelleştirme ile arasındaki farklılıklardan bahsettik. Geçmişte uygulanan örneklere göz attık. Transcreation hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz buradan bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın